Szkoła Podstawowa w Grzywnie realizuje projekt „Jan Monarski” z dofinansowaniem ze środków Starostwa Powiatowego w Toruniu.
Jan Monarski – to postać, która na trwałe wpisała się w dzieje nie tylko szkoły w Grzywnie , ale również znacząco wpłynęła na losy Gminy Chełmża w okresie międzywojennym. Z tego względu, dzięki środkom Starostwa Powiatowego w Toruniu, udało się wykonać tablicę upamiętniającą postać bohatera, równolegle powstaje film prezentujący jego biografię, autorstwa Marcina Łaukajtysa.
- Przyznam, że niezwykle interesujące dokumenty związane z życiem i działalnością Monarskiego, odnalazłam przypadkowo podczas kwerendy archiwalnej. Szukałam wówczas materiałów świadczących o tym, iż szkoła w Grzywnie posiada od 1932 r. imię Franciszka Żwirki - mówi dyrektor Szkoły Podstawowej Barbara Łaukajtys.
- Kolejne odnalezione dokumenty potwierdzały, iż praktycznie większość patriotycznych inicjatyw okresu międzywojennego o zasięgu gminnym należała do Jana Monarskiego. Ten, po 24 latach pełnienia obowiązków kierownika szkoły powszechnej w Grzywnie, w roku 1935 został wybrany wójtem Gminy Chełmża i swój urząd piastował do wybuchu wojny. Jesienią, wraz z grupą pozostałych działaczy, nauczycieli, urzędników został zamordowany w lasach Barbarki pod Toruniem. O Janie Monarskim nie ma książek, publikacji, zatem to na mnie spoczywa odpowiedzialność pielęgnowania tradycji i upamiętniania jego postaci – dodaje Barbara Łaukajtys.
- Jest to możliwe dzięki współpracy z p. Pawłem Polikowskim – przewodniczącym Rady Powiatu Toruńskiego. Nie chcę zdradzać wszystkich ciekawostek z życia naszego bohatera, będzie je bowiem prezentować reportaż. Mogę tylko podkreślić, iż to właśnie on spolszczył urzędy w regionie, był inicjatorem utworzenia 40. Pomorskiej Drużyny Harcerskiej, nadania szkole w Grzywnie imienia F. Żwirki, pełnił też funkcje przewodniczącego Związku Strzeleckiego w gminie, organizował słynne w okolicy obchody świąt trzeciomajowych, upamiętniał postać J. Piłsudskiego.
Opracowała Barbara Łaukajtys.