Powiat Toruński

  • Pozostałe aktualności »
  • logo pttk duże

Metryka

  • Treść archiwalnatak

Wycieczka piesza z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”

W najbliższą sobotę tj. 16 marca 2019 r. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i okolic na wyprawę za miasto, w ramach popularnego cyklu wycieczek krajoznawczo-turystycznych „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników wyprawy będzie o godz. 9.20 na przystanku PKS na Rubinkowie (skrzyżowanie Szosy Lubickiej i ul. Rydygiera), z którego nastąpi o godz. 9.30 odjazd do Ciechocina. Trasa wędrówki będzie prowadziła z Ciechocina, przez Elgiszewo, Leśno, Franksztyn, Chełmonie, Lipienicę do Elzanowa. Długość trasy do przejścia wyniesie około 16 km. Podczas wyprawy turyści obejrzą m.in. pozostałości po osadach młyńskich Kałdunek i Franksztyn, dwory w Ciechocinie i Chełmoniu oraz kościół gotycki św. Bartłomieja w Chełmoniu. Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki pieszej Henryk Miłoszewski i Wiesław Zieliński.

Franksztyn – dawna osada młyńska nad Strugą Kowalewską. Pierwsza wzmianka o młynie pochodzi z 2. połowy XV wieku, wówczas był własnością starostwa golubskiego. Po wojnach szwedzkich młyn był zniszczony. Od 1747 roku za zgodą starosty młyn trzymał Józef Małkiewicz. W 1772 roku osada przeszła na własność państwa pruskiego. W 1865 roku osadę młyńską posiadał Michał Kamiński. Do 1930 roku jej właścicielem był Tadeusz Poznański.

Kałdunek – dawna osada młyńska usytuowana nad Strugą Kowalewską, pomiędzy młynami Leśnym i Franksztynem. Pierwsza wzmianka o młynie pochodzi z 1570 roku i tak jak osada we Franksztynie stanowiła własność starostwa golubskiego. W 1747 roku odbudowany młyn podobnie jak franksztyński, dzierżawił Józef Małkiewicz. Do 1785 roku osada młyńska była własnością Gipińskiego.

Metryka

  • Treść archiwalnatak
fotokod
Stronę wygenerowano: 2025-07-05 06:15:45
Przejdź do strony źródłowej »
Strona wygenerowana z systemu netadmin