Wzruszający spektakl „Klub Cierpliwych” w wykonaniu Teatru „Czy TAK, czy NIE”, rozmowy o depresji i zdrowiu psychicznym oraz muzyka na żywo i poczęstunek przygotowany przez członkinie KGW Alebabki złożyły się na program wydarzenia nazwanego „Od Empatii do Tolerancji” zorganizowanego w łysomickiej Galerii Spotkań 16 listopada 2023 r. Uroczystości odbyły się pod patronatem Starosty Toruńskiego Marka Olszewskiego, wzięli w nich udział także radni Rady Powiatu: Renata Dutkiewicz, Agnieszka Jankierska-Wojda, Danuta Kwiatkowska i Piotr Skiba.
Wydarzenie zorganizowane z inicjatywy: Gminnej Biblioteki Publicznej w Łysomicach, Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Gotyku”, Pełnomocnika Wójta Gminy Łysomice ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień oraz sołtysa Ostaszewa Marzeny Lewandowskiej wpisało się w obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji.
Organizatorzy nacisk położyli na rozmowy o akceptacji i szacunku wobec osób z niepełnosprawnościami oraz borykających się z chorobami psychicznymi.
- Od empatii do tolerancji jest tylko jeden krok, ale czasami bardzo trudno go zrobić. Dlatego zorganizowaliśmy to wydarzenie - tłumaczy sołtys Ostaszewa Marzena Lewandowska.
Patronat nad uroczystościami objęli Starosta Toruński Marek Olszewski i Wójt Gminy Łysomice Piotr Kowal.
- Najważniejszy jest drugi człowiek, niezależnie od tego, jakie ma poglądy i jakie wyznaje wartości - wyjaśnia starosta.
- Szanujmy siebie i swojego bliźniego!- przyznaje wójt Piotr Kowal.
Wszyscy, którzy zdecydowali się obchodzić dzień tolerancji w Galerii Spotkań mogli zobaczyć spektakl w wykonaniu Teatry „Czy TAK, czy NIE”, którzy działa przy Fundacji Dorotkowo. „Klub Cierpliwych” w wykonaniu młodych artystów z niepełnosprawnościami wzbudził zebrał gromkie brawa wzruszonej publiczności.
W ramach wydarzenia widzowie mogli przysłuchać się także „rozmowom uwrażliwiających”. Swoimi historiami podzielili się: Wojciech Jaworski, aktor znany m.in. z występów na scenie Teatru im. Wilama Horzycy, u którego kilka lat temu zdiagnozowano depresję oraz Anita „zwana Sojką” matka dziecka ze spektrum autyzmu i ADHD.
Na zakończenie uroczystości w Galerii Spotkań wystąpił zespół Nadziani Bluesem. Widzowie mogli spróbować lokalnych specjałów, które przygotowały panie z KGW Alebabki Ostaszewo.
Wśród gości znaleźli się studenci zagraniczni Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Goście z Turcji z wielkim skupieniem przysłuchiwali się temu przygotowanym atrakcjom.
fot. Karolina Lewandowska
drukuj (Więcej tolerancji wobec innych i samego siebie!)