Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • heart-care-1040250_1280

Światowy Dzień Donacji i Transplantologii

Światowy Dzień Donacji i Transplantologii to święto o randze globalnej, które pierwszy raz obchodzone było w Genewie 14 października 2005 roku. W Polsce po raz pierwszy dzień ten był obchodzony w 2005 roku w Bydgoszczy. Organizatorem była Klinika Transplantologii prowadzona przez dr Zbigniewa Włodarczyka.

Celem obchodów tego dnia jest zwrócenie uwagi na niezwykłą wartość przeszczepu i skłonienie ludzi do rozważenia możliwości oddania narządów w celu ratowania życia innych osób.

Dlatego w tym dniu na całym świecie organizowane są kongresy, konferencje oraz kampanie społeczne dotyczące dawstwa organów.

Przeszczep narządu lub tkanek to często jedyna metoda ratująca życie i zdrowie pacjentów. W Polsce od 1995 r. obowiązuje zasada domniemanej zgody na pobranie narządów, jednak okazuje się, że liczba przeszczepów jest wciąż niepokojąco mała.

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji to okazja, by każdy uświadomił sobie, „że dar, jaki można złożyć, także po naszej śmierci, drugiemu człowiekowi może uratować życie człowieka albo nawet wielu ludzi”.

Źródło informacji: https://www.gov.pl/web/wsse-bydgoszcz/swiatowy-dzien-donacji-i-transplantologii

fot. Pixabay

drukuj (Światowy Dzień Donacji i Transplantologii)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.