Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Wąwóz Leszcz, fot. Michał Kardas

Wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”

W najbliższą sobotę, 26 sierpnia 2023 roku, Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie turystów o godz. 9.30 na dworcu PKS, przy ul. Dąbrowskiego, skąd nastąpi wyjazd o godz. 9.45 do Pigży (kierunek Łubianka). Trasa wyprawy będzie prowadziła z Pigży przez Leszcz, Zamek Bierzgłowski, Olek, Barbarkę do pętli MZK przy ul. Pawiej. Długość przejścia pieszego wyniesie około 18 km. Na wyprawę należy zabrać z domu kiełbaskę, którą upieczemy podczas wyprawy w ognisku. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Jacek Orłowski.

Leszcz grodzisko – na cyplu wysoczyzny chełmińskiej, usytuowane jest grodzisko, które przez wielu historyków jest identyfikowane jako dawna własność Prusa Pipina. Na wydłużonym cyplu wznoszą się podwójne wały grodziska średniowiecznego, które chroniły lekko wklęsły majdan o wymiarach 60 x 40 metrów. Dawny gród był użytkowany w XIV wieku, bowiem w 1311 roku należał do rycerza Piotra Hezelecht. U podnóża wzniesienia dwa bezimienne strumienie toczą swoje wody, nieopodal łącząc się w jeden. Według znanego historyka Wojciecha Kętrzyńskiego, który przeanalizował badania Maxa Toeppena, gród we wcześniejszej fazie stanowił siedzibę legendarnego Pipina wywodzącego się z Pomezanii – historycznej krainy położonej na północ od rzeki Osy. Po raz pierwszy Pipina na karty historii wprowadził krzyżacki kronikarz – Piotr z Dusburga. Po przeprawieniu się Krzyżaków przez Wisłę i założeniu grodu w Starym Toruniu w 1231 roku, w ich najbliższym sąsiedztwie znajdowały się trzy grody Prusów, z których jeden – Rogow – usytuowany był powyżej Starego Torunia, drugi poniżej (identyfikowany jako Starogród) i trzeci leżący pomiędzy nimi (Pipingsee – Pigża). Prusowie pod wodzą Pipina stałymi wypadami nękali rycerzy krzyżackich w ziemi chełmińskiej. Pragnąc to ukrócić, Krzyżacy przekupili dowódcę grodu Rogow, z którym sprzymierzyli się w celu zdobycia drugiego grodu (Starogród). Poszło im łatwo, ponieważ jego obrońcy byli spojeni alkoholem. Smaczku temu wydarzeniu dodaje fakt, że nieznany z imienia dowódca Rogow był wujem Pipina. Bez żadnego też skrępowania wydał Krzyżakom siostrzeńca, którego powleczono do Starego Torunia. Według "Kroniki oliwskiej" tam rozpłatano brzuch Pipinowi i zmuszono do biegu wokół drzewa, dopóki wnętrzności nie owinęły się na pniu. Była to okrutna "kara kiszek", która spotkała Prusa za śmierć wielu chrześcijan, w tym rycerzy zakonnych. Znany z imienia syn Pipina – Matto został wiernym sługą krzyżackim.

Fot. Michał Kardas

drukuj (Wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”)

  • autor: Henryk Miłoszewski/PTTK

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.