Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • 2021-01-13 Kamionki Małe (5)

Wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”

W najbliższą sobotę, 18 marca 2023 roku Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie turystów nastąpi o godz. 7.40 na dworcu PKP Toruń Wschodni, skąd o godz. 7.48 wyjadą pociągiem do przystanku Kamionki Jezioro (kierunek Kowalewo Pomorskie). Trasa wyprawy będzie wiodła częściowo pieszym szlakiem niebieskim: wokół jez. Kamionki przez Nowy Dwór, przystanek PKP Kamionki Jezioro z zakończeniem w Gronowie. Długość przejścia wyniesie około 11 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Marek Ruciński.

Kamionki Małe – spisana historia wsi zaczyna się w 1328 roku, kiedy wielki mistrz krzyżacki Werner von Orseln, przekazał folwark Kemenick w komturstwie toruńskim wraz z wioskami Nowy Dwór i Zelgno – klasztorowi benedyktynek w Toruniu. Kolejny wielki mistrz Winrich von Kniprode rozszerzył dobra benedyktynek toruńskich o jezioro Peszke (Kamionki), które w 1370 roku przekazał klasztorowi. W 1403 roku benedyktynki sprzedały należący do nich młyn wodny na Strudze Rychnowskiej – Tomaszowi Herzfelt. W XV wieku oraz w 1. połowie XVII wieku obie wioski Małe i Duże Kamionki w większości należały do benedyktynek. W 1602 roku część mMałych Kamionek należała do Marcina Sampławskiego. Wokół jeziora Kamionkowskiego i majątków benedyktynek rozciągały się bory. Do czasu rozbiorów czyli do 1772 roku folwarki w Małych i Dużych Kamionkach benedyktynki wydzierżawiały szlachcie. W 1868 roku Małe Kamionki obejmowały 2.451 morgów magdeburskich i posiadały 19 budynków. Wieś była zamieszkała przez 136 mieszkańców. Wokół jeziora Kamionkowskiego przebiega szlak turystyczny pieszy w kolorze niebieskim, prowadzący z Chełmży, przez Kamionki i Gronowo do Ciechocina, o łącznej długości 44 km. W Kamionkach Małych znajdują się do obejrzenia: dwór i relikty parku dworskiego z końca XIX wieku, zrujnowane zabudowania folwarczne (murowane obory oraz czworaki) z końca XIX wieku oraz jezioro Kamionki o powierzchni 75 ha.

Fot. Michał Kardas/Starostwo

drukuj (Wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”)

  • autor: Henryk Miłoszewski

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.