Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Weekend z PTTK

Wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu wznawia cykl wycieczek krajoznawczo-pieszych pn. „Wędrówki rodzinne z PTTK”. 20 lutego br. o godz. 9.00 turyści spotkają się na przystanku autobusowym MZK przy ul. Pawiej (Wrzosy). Trasa wyprawy wiodła będzie przez osady leśne na Barbarce, Cegielniku, Chorabiu, powrót przez Barbarkę do Wrzosów z zakończeniem na przystanku autobusowym przy ul. Pawiej. Cała długość trasy wyniesie ca 18 km, a wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czachowski.

Osada Chorab istniała już na przełomie XVIII/XIX wieku i posiadała dużą owczarnię. W 2. połowie XIX wieku osada była częścią majątku Olek, który znajdował się w posiadaniu Alberta Pohla. Od września 1944 roku do stycznia 1945 roku w Chorabiu, Górsku, Gutowie i Krobi istniały filie obozu koncentracyjnego Stutthof z Baukommando Weichsel, który przeniesiono z Gniewkowa. W Chorabiu znajdowało się 1.500-1.700 Żydówek, które po selekcji w dniach 15-17 stycznia 1945 roku ewakuowano w kierunku Bydgoszczy. W wyniku selekcji zgładzono około 180 kobiet. W dniu 13 czerwca 2017 roku, na terenie leśnej osady Chorab odsłonięto pomnik Żydówek wg projektu prof. Andrzeja Borcza, obejmującego 2 części rozłupanego głazu. Jedna z nich zawiera fragment psalmu, fragment wspomnienia jednej z ocalałych kobiet oraz cytat papieża Jana Pawła II, druga część tłumaczenie hebrajskie.

Biorąc udział w wycieczce pamiętajmy o zachowaniu podstawowych warunków bezpieczeństwa (maseczka, dystans społeczny) przeciwko wirusowi Covid.

„44 Kopernikańskie Marsze na Orientację”

W tym samym dniu, lecz wieczorem Oddział Miejski PTTK wspólnie z Klubem Imprez na Orientację „Skarmat” zapraszają do udziału w wirtualnej imprezie na orientację pod nazwą:

„44 Kopernikańskie Marsze na Orientację”, w której można wziąć udział bez wychodzenia z domu, jednak z dostępem do komputera i drukarki. Impreza odbędzie się w oparciu o tradycyjną mapę w kategoriach turystycznej i sportowej, przy zadanym limicie czasowym. W imprezie na orientację, która posiada trasę krajoznawczo-turystyczną można wziąć udział indywidualnie lub zespołowo np. rodzinnie. Uczestnicy rozpoczną rywalizację jednocześnie w każdej kategorii o godz. 18.00. Kierownikiem imprezy jest Waldemar Fijor, sędzią głównym Tomasz Hajdas, a budowniczym trasy Przemysław Tafliński. Wszyscy są przodownikami imprez na orientację PTTK. Regulamin i szczegóły związane z imprezą znajdują się na stronie: www.pttk.torun.pl

drukuj (Weekend z PTTK)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.