Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • logo pttk duże

Metryka

  • Treść archiwalnatak

Wędrówki rodzinne z PTTK

30 kwietnia br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówek rodzinnych z PTTK”. Spotkanie turystów nastąpi o godz. 7.45 na dworcu PKP Toruń Główny, skąd o godz. 7.57 wyjadą pociągiem do stacji Nieszawa – Waganiec (kierunek Włocławek). Trasa wyprawy będzie wiodła z Wagańca, przez Przypust, Nieszawę, Podole, Raciążek, do Ciechocinka. Długość całej trasy wyniesie około 18 km. Wyprawą pokieruje przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech.

Raciążek – wieś wzmiankowana w 1065 roku w tzw. falsyfikacie mogileńskim. W 1250 roku wieś należała do biskupów kujawskich, którą w dokumencie wymienił książę kujawski i łęczycki Kazimierz. Raciążek przez cały okres przynależności do biskupów do 1772 roku był głównym ośrodkiem tzw. klucza raciąskiego dóbr ziemskich biskupstwa kujawskiego. Oprócz Raciążka w kluczu raciąskim znajdowały się: Brzoza, Siarzewo, Chlewiska, Straszewo, Turzno, Mleczkowo, Przybysław, Podole, Brzeźno, Niestuszewo, Dąbrowa oraz Tupadły. W 1253 roku w Raciążku zawiązano koalicję pomiędzy biskupem kujawskim Wolimirem a księciem pomorskim Świętopełkiem przeciwko Krzyżakom. W 2. połowie XIII wieku wzrosło znaczenie Raciążka czego dowodem był nadany w 1317 roku przez biskupa kujawskiego Gerwarda przywilej na lokację miasta. Wojna toczona ówcześnie przez Władysława Łokietka z Krzyżakami o odzyskanie Pomorza spowodowała, że ośrodek dóbr biskupich znalazł się w centrum wydarzeń. W 1329 roku miasteczko zostało zdobyte, złupione i spalone przez Krzyżaków. Po układzie biskupa Mikołaja z Gołańczy z krzyżakami – Raciążek powrócił do biskupów. W połowie XIV wieku biskup Maciej rozpoczął wznoszenie monumentalnych budowli na Kujawach m.in. zamków biskupich we Włocławku i Raciążku oraz katedry we Włocławku. W 1375 roku książę gniewkowski Władysław Biały oblegał zamek w Raciążku, lecz nie zdobył go. Od tego czasu zamek stał się liczącym centrum politycznym Królestwa Polskiego. W 1388 roku przebywał w Raciążku król Władysław Jagiełło, podobnie było w 1402 i 1404 roku, kiedy rozstrzygano sprawy ziemi dobrzyńskiej oraz Żmudzi. W 1410 roku na zamku spotkali się Władysław Jagiełło oraz wielki mistrz krzyżacki Henryk von Plauen. Po 1466 roku Raciążek stał się podwłocławską rezydencją biskupią. W 1807 roku cesarz Napoleon Bonaparte rozkazem przekazał dobra raciąskie marszałkowi Soult, księciu Dalmacji. Po przegranej kampanii napoleońskiej w 1813 roku car Aleksander I przyłączył dobra do Skarbu Królestwa Polskiego. W 1867 roku Raciążek utracił prawa miejskie. Ciekawostki krajoznawcze: kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych i Św. Hieronima, ufundowany przez biskupa Hieronima Rozdrażewskiego w latach 1597 – 1612, renesansowy a w muzeum parafialnym oprócz ciekawych zbiorów znajduje się ornat, według legendy wyhaftowany przez królową Jadwigę; ruiny zamku biskupów kujawskich, zbudowanego przez biskupa Macieja z Gołańczy w latach 1330-1340. W 1358 roku biskup Maciej podejmował na zamku króla Kazimierza Wielkiego przybyłego dla załatwienia sporu trwającego pomiędzy księciem Ziemowitem a biskupem poznańskim Janem. Po zniszczeniach w czasie wojen szwedzkich zamek został przebudowany przez biskupa Krzysztofa Szembeka na rezydencję pałacową. Po sekularyzacji dóbr kościelnych w XVIII wieku pałac zaczął podupadać a w połowie XIX wieku doszło do częściowej rozbiórki. Mury zamku – pałacu są zabezpieczone w formie trwałej ruiny.

drukuj (Wędrówki rodzinne z PTTK)

Metryka

  • Treść archiwalnatak
  • AutorHenryk Miłoszewski
Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.