Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • logo pttk duże

Metryka

  • Treść archiwalnatak

Weekend z PTTK

W najbliższy weekend Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu, zaprasza sympatyków aktywnego wypoczynku do udziału w dwóch wydarzeniach turystycznych.

W sobotę 11 maja br. najmłodszych turystów zapraszamy do udziału w XXII rajdzie pn. „Szlakami Martyrologii im. kpt. Jana Drzewieckiego”. Spotkanie uczestników wyznaczone jest o godz. 10.00 na przystanku MZK linii 16, 18, 27, 31, na pętli przy ul. Pawiej. Trasa rajdu o długości ok 8 km będzie przebiegała na trasie: od ul. Pawiej, przez Barbarkę (miejsce pamięci narodowej i Leśną Szkołę), a dalej turystycznymi szlakami najpierw zielonym do Fortu VII, później czarnym do Fortu VIII, z zakończeniem przy pętli tramwajowej UMK. Rajd poprowadzi przodownik turystyki pieszej Dorota Dobrańska.

Z kolei w niedzielę, 12 maja br. oddział zaprasza mieszkańców miasta i okolic, do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówek rodzinnych z PTTK”. Spotkanie uczestników przewidziano o godz. 7.45 na przystanku MZK linii nr 35 przy al. Solidarności, z którego o godz. 7.56 wyjadą do Lubicza Dolnego. Trasa wycieczki będzie wiodła z Lubicza Dolnego, przez Lubicz Górny, Obory i Dzikowo, do Silna. Długość całego przejścia pieszego wyniesie około 17 km. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Hanna Czech.
Obory. Wieś powstała w 1. połowie XVIII wieku na obszarze starostwa krobieńsko-złotoryjskiego. W 1777 roku obejmowała ponad 4 włóki powierzchni i była podzielona na trzy części, z których 2 wyszczególniono „na Smolniku” oraz „na Abramowym”. W 1880 roku we wsi było 510 morgów ziemi włościańskiej, a także 28 dymów mieszkalnych z 214 mieszkańcami. We wsi znajdowała się karczma oraz ewangelicki dom modlitwy; ten ostatni użytkowany wspólnie ze szkołą. Do Obór należały leśne osady: Lipowiec, Opolnica i Wrotynia. W 1921 roku wymieniono 34 budynki mieszkalne. Ciekawostki krajoznawcze: cmentarz ewangelicki o powierzchni 0,08 ha z połowy XIX wieku, usytuowany w lesie na niewielkim wzniesieniu oraz dęby – pomniki przyrody.

Henryk Miłoszewski

drukuj (Weekend z PTTK)

Metryka

  • Treść archiwalnatak
Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.