Alternatywnym metodom komunikacji, roli terapii w nauczaniu i zasadom funkcjonowania nauczania zawodu u dzieci ze specjalnymi potrzebami poświęcona była konferencja dla dyrektorów i pedagogów ze szkół działających na obszarze Lokalnej Grupy Działania Ziemia Gotyku zorganizowana w Zespole Szkół im. Unii Europejskiej w Chełmży we wtorek 22 marca. W wydarzeniu wziął udział Wicestarosta Toruński Michał Ramlau oraz Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego Andrzej Pabian.
Konferencja została zorganizowana w szkole, która kształci młodzież o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Przez lata funkcjonowania dyrekcji placówki udało się zbudować markę miejsca przyjaznego dzieciom. Wypracowanymi rozwiązaniami i dobrymi praktykami w nauczaniu dydaktycy podzielili się z reprezentantami szkół znajdujących się na terenie Lokalnej Grupy Działania Ziemia Gotyku – Miasta i Gminy Chełmża, Gminy Łysomice, Gminy Łubianka oraz Gminy Papowo Biskupie.
Prelegenci w swoich wystąpieniach podejmowali różne tematy, która mogą pomóc w pracy z dzieckiem wymagającym szczególnej uwagi. Wśród podejmowanych zagadnień znalazły się m.in.: przysposobienie do pracy, kształcenie zawodowe czy wczesne wspomaganie rozwoju u dziecka.
Wydarzenie było także okazją, aby zaprezentować salę doświadczania świata Snoezelen w Zespole Szkół im. Unii Europejskiej, która niebawem zostanie oficjalnie otwarta czy opowiedzieć, jak funkcjonuje punkt konsultacyjny dla dzieci z oznakami zaburzeń rozwojowych, który kilka miesięcy temu utworzono w szkole.
fot. Luiza Makuracka/Zespół Szkół im. Unii Europejskiej w Chełmży
drukuj (O nauczaniu dzieci ze specjalnymi potrzebami)