Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Drwęca

Metryka

  • Treść archiwalnatak

Wędrówki rodzinne z PTTK i Wielkanocny Rajd Rowerowy

Wędrówki rodzinne z PTTK

16 kwietnia br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówek rodzinnych z PTTK”. Spotkanie turystów nastąpi o godz. 10.00 przy Szpitalu Dziecięcym na os. „Na Skarpie”, skąd nastąpi wyjście na trasę. Będzie ona prowadziła przez: Kaszczorek, Lampusz, Bielawy z powrotem na os. „Na Skarpie”. Długość całej trasy wyniesie około 8 km. Wyprawą pokieruje przodownik turystyki pieszej PTTK Marek Ruciński.

Ichtiologiczny rezerwat przyrody „Rzeka Drwęca” – istnieje od 1961 roku. Utworzony w celu ochrony środowiska wodnego i ryb w nim bytujących, a w szczególności w celu ochrony środowiska pstrąga, łososia, troci i certy. Rezerwat jest usytuowany na terenie województw warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. W województwie kujawsko-pomorskim rezerwat obejmuje rzekę Drwęcę oraz następujące jej dopływy: odcinek rzeki Rypienicy o długości 16,0 km oraz odcinek rzeki Ruziec o długości 1,7 km. W granice rezerwatu wchodzą ponadto tereny ciągnące się pasmami o szerokości 5 m wzdłuż brzegów wymienionych rzek. Całkowita długości rzeki Drwęcy wynosi 207 km, z tego w naszym województwie przepływa na długości 117 km. Powierzchnia rezerwatu w granicach województwa wynosi 448,38 ha. Fragmenty rezerwatu są położone na terenie gmin: Bartniczka, Brodnica, Brzozie, Ciechocin, Golub-Dobrzyń, Lubicz, Osiek, Radomin oraz Toruń. Wielkie walory Drwęcy ichtiolodzy dostrzegali od dawna. Publikacje naukowe z okresu międzywojennego określały Drwęcę jako miejsce rozrodu ryb wędrownych łososia i troci. Utworzenie rezerwatu poprzedziły kompleksowe badania ichtiologiczne Drwęcy i jej dopływów, które przeprowadzono w latach 1957-1959. W wyniku badań stwierdzono występowanie w Drwęcy 34 gatunków ryb i minoga rzecznego. Wśród rozpoznanych gatunków na uwagę zasługują troć wędrowna, pstrąg potokowy, głowacz białopłetwy i głowacz pręgopłetwy. Minóg rzeczny należy do wielkich osobliwością rzeki Drwęcy. Jest to dwuśrodowiskowy gatunek należący do gromady krągłoustych. Większość życia spędza w morzu. W wodach Drwęcy pojawia się w okresie od września do kwietnia. Tarło odbywa w Drwęcy i niektórych dopływach w maju i czerwcu. Po zakończeniu tarła masowo obumiera. W niektórych dopływach Drwęcy występuje minóg strumieniowy, który jest mniejszy od minoga rzecznego.

Wycieczka rowerowa „Wielkanocny Rajd Rowerowy”

W poniedziałek wielkanocny (18 kwietnia br.) Oddział Miejski PTTK wspólnie z Klubem Turystyki Kolarskiej „Przygoda” zapraszają mieszkańców miasta do udziału w „Wielkanocnym Rajdzie Rowerowym”. Szczegóły na stronie toruńskiego PTTK w zakładce Aktualności.

Fot. Agnieszka Niwińska/Starostwo Powiatowe

drukuj (Wędrówki rodzinne z PTTK i Wielkanocny Rajd Rowerowy)

Metryka

  • Treść archiwalnatak
  • AutorHenryk Miłoszewski
Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.