16-18 września 2016 r. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa, wspólnie z Urzędem Miasta Torunia, Klubem Turystyki Kolarskiej „Przygoda” i Oddziałem PTTK w Strzelnie są organizatorami imprezy pn. „IX Ogólnopolski Zlot Rowerowy”. Celem imprezy jest upowszechnianie turystyki rowerowej i aktywnego wypoczynku wśród mieszkańców regionu, a ponadto promowanie walorów krajoznawczych, przyrodniczych
i turystycznych woj. kujawsko-pomorskiego, w szczególności powiatu mogileńskiego. W bieżącym roku weźmie udział około 200 cyklistów z całej Polski. Impreza rozpocznie się 18 września (piątek) i potrwa do niedzieli. Bazą imprezy będzie Ośrodek Wypoczynkowy „Sowi Dwór”. Uczestnicy zostaną zakwaterowani w pokojach 2, 3 i 4 osobowych. W programie imprezy zaplanowano wycieczkę rowerową o długości 50 km. W sobotę po południu turyści skonsumują posiłek turystyczny, po którym przewidziano blok konkursów turystycznych. W godzinach wieczornych dla turystów wspólna zabawa przy ognisku turystycznym. Patronat honorowy nad imprezą sprawują Marszałek woj. kujawsko–pomorskiego – Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia – Michał Zaleski, Marszałek woj. wielkopolskiego – Marek Woźniak, Starosta Mogileński – Tomasz Barczak, Burmistrz Miasta Strzelno – Ewaryst Zdzisław Matczak, Wójt Gminy Jeziora Wielkie – Zbysław Woźniakowski. Podsumowanie imprezy i rozdanie nagród zwycięzcom konkursów odbędzie się w niedzielę. Komandorem imprezy jest przodownik turystyki kolarskiej Waldemar Wieczorkowski.
W sobotę 17 września 2016 r. Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w wycieczce z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Zbiórka uczestników wyznaczona została o godz. 7.15 na dworcu PKP Toruń Wschodni , skąd o 7.27 nastąpi wyjazd do Chełmży. Potem turyści pokonają trasę pieszą: Chełmża – Nowa Chełmża – Dziemiony – Grzegorz – Dubielno – Wrocławki o długości ok. 15 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski.
DZIEMIONY – gm. Chełmża. W 1400 roku wymieniony został folwark krzyżacki należący do komturstwa papowskiego. W 1505 roku król Aleksander Jagiellończyk przekazał biskupowi chełmińskiemu Mikołajowi Chrapitzowi (Chrapickiemu) zamek pokrzyżacki w Papowie Biskupim łącznie z okolicznymi wioskami, w tym Dziemiony. W 1651 roku kolejny biskup chełmiński Andrzej Leszczyński przekazał wieś seminarium duchownemu w Chełmnie. Po sekularyzacji dóbr kościelnych w 1772 roku, folwark był dzierżawiony. Dzierżawcami byli m.in. w 1804 r. Keck,
w 1827 r. Georg Borckmann a od 1884 r. spadkobiercy Borckmana. Ciekawostki krajoznawcze: dawny zajazd o cechach klasycystycznych z 1 połowy XIX wieku.