19 listopada 2016 r. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza młodzież szkolną do udziału w wycieczce pieszej z cyklu „Poznajemy okolice Torunia”. Spotkanie turystów wyznaczone zostało o godz. 8.40 na przystanku końcowym linii MZK nr 23 w Kopaninie (odjazd autobusu z pl. św. Katarzyny 8.05). Trasa wycieczki będzie przebiegała na trasie Kopanino – Smólnik – Grabowiec (ok. 4km) a jej celem będzie wizyta w firmie Uni-kat sp. Zoo z Grabowca zajmującej się produkcją maszyn sterowanych numerycznie CNC. Poza tym młodzi turyści będą mieli okazję obejrzeć pomnikowy dąb, teren cmentarza ewangelickiego w Kopaninie oraz kościół filialny p.w. Chrystusa Króla w Grabowcu. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Patryk Staniszewski.
Natomiast miłośników cyklu wycieczek „Wędrówki rodzinne z PTTK” zapraszamy do udziału w kolejnej wyprawie. Spotkanie uczestników o godz. 6.45 na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego, skąd o godz. 7.00 nastąpi wyjazd do Wybcza. Przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski poprowadzi turystów 20 km trasą z Wybcza, przez Nawrę, Głuchow i Bielczyny do Chełmży.
Głuchowo – wieś. W 1257 roku była własnością rycerską w komturstwie papowskim. Gniazdo rodowe rodziny Głuchowskich, którzy jako właściciele majątku głuchowskiego i okolicy występują do końca XVI wieku, m.in. przedstawiciel rodu – Jan Głuchowski ofiarował w 1453 roku Związkowi Pruskiemu, srebrną jaszczurkę – symbol Towarzystwa Jaszczurczego. W XVII wieku własność Kruszyńskich, a do połowy XVIII wieku Cieleskich. Drogą koligacji rodzinnych majątek głuchowski przeszedł do Trembeckich. Od XIX wieku właścicielami Głuchowa byli Niemcy m.in. Dankelmann, Reibnitz, Ruperti. W latach 1901-1945 właścicielem był Albrecht hrabia von Alvensleben z Ostromecka. Ciekawostki krajoznawcze: pałac z 2 połowy XIX wieku; park krajobrazowy dworski z 35 gatunkami drzew (platan klonolisty, sosna amerykańska, jesion amerykański i choina kanadyjska).