Reprezentacja Powiatu Toruńskiego bierze udział w Dożynkach Prezydenckich w Warszawie. Dożynkowa niedziela rozpoczęła się od uroczystej mszy świętej w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP i Józefa Oblubieńca. W niedzielę (19.09) twórcy tradycyjnego wieńca dożynkowego z miejscowości Strużal, muzycy z zespołu Polskie Kwiaty oraz przedstawiciele władz samorządowych powiatu: Wicestarosta Toruński Michał Ramlau i Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Paweł Polikowski wzięli udział w uroczystej mszy świętej w warszawskim Kościele pw. Wniebowzięcia NMP i Józefa Oblubieńca.
Rywalizację na Dożynkach Prezydenckich 2021 zwyciężyło województwo podlaskie. Srebrny medal wywalczyło podkarpackie, a brązowy pojedzie do województwa opolskiego. Województwo kujawsko-pomorskie reprezentowali mieszkańcy Powiatu Toruńskiego. Pomimo braku miejsca na podium, żywiołowa prezentacja mieszkańców sołectwa Strużal i członków zespołu Polskie Kwiaty zawładnęła sercami publiczności i zachwuciła m.in. Pierwszą Damę. Wielkie gratulacje należą się Kołu Gospodyń Wiejskich w Kłopocie – reprezentanci powiatu inowrocławskiego wywalczyli II miejsce w konkursie dla KGW, który organizowany był pod patronatem Agaty Kornhauser-Dudy.
Delegacja Powiatu Toruńskiego reprezentuje Województwo Kujawsko-Pomorskie na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie. Twórczynie spektakularnej konstrukcji – mieszkanki sołectwa Strużal – dokumentowały, jak powstawało to dzieło sztuki. Specjalną fotoksiążkę pełną zdjęć z każdego etapu tworzenia wieńca, będą mogli podziwiać goście dożynek w Pałacu Prezydenckim. Foto historię wieńca ze Strużala można obejrzeć także w formie online.
Po udanym koncercie w Czernikowie Królowe Skrzypiec zawitają do Osieka. „Queens of Violins”, czyli duet niezwykle energetycznych absolwentek Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, na stałe współpracujących z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej zagra koncert w miejscowej szkole. Początek o godz. 17:00. Wstęp wolny!
Warto wspomnieć, iż artystki mają na swym koncie ponad 400 koncertów w Polsce i za granicą, a w repertuarze kanon muzyki klasycznej w nowoczesnych aranżacjach oraz przeboje muzyki filmowej i rozrywkowej przełożone na język skrzypiec. Posiadają zatem duże doświadczenie, które w połączeniu z profesjonalizmem gwarantuje wysoki poziom artystyczny.
Koncert ten jest trzecim, i zarazem ostatnim etapem realizacji projektu „Qulturoweekendy”, który finansowany jest z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2020.
W najbliższą niedzielę, 19 września br. w Auli Szkoły Muzycznej w Czernikowie odbędzie się koncert „Ars Longa” poświęcony pamięci Piotra „Kuby” Kubowicza, kompozytora, wokalisty, artysty m.in. Piwnicy pod Baranami.
Podczas koncertu wystąpią znamienici artyści interpretując muzyczne dokonania „Kuby”: Kamila Klimczak, Urszula Makosz, Marek Bałata, Janusz Radek, Maciej Półtorak, Paweł Pierzchała, Michał Półtorak, Piotr Restek Restecki, Jarosław Wilkosz, Jerzy Odrowąż Wysocki.
Przypominamy, iż Piotr „Kuba” Kubowicz prowadził warsztaty wokalne dla dzieci ze szkół z gminy Czernikowo, które zakończono wspólnym koncertem w kościele w Makowiskach. Artysta występował także dwukrotnie z zespołem Piwnicy Pod Baranami w Czernikowie, dał oprawę muzyczną podczas mszy w czernikowskim kościele. Zmarł w ubiegłym roku.
Niedzielny koncert realizowany jest w ramach projektu „Archipelag artystycznych marzeń” i finansowany jest z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego.