Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Wędrówki rodzinne z PTTK

Wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach cyklu pn. „Wędrówki rodzinne z PTTK”. W dniu 21 sierpnia br. o godz. 7.50 turyści spotkają się na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego, skąd o godz. 8.00 wyjadą do miejscowości Wola (kierunek Lipno). Trasa wędrówki będzie wiodła z Woli przez Makowiska Wielkie, jez. Zacisze, Wylewy, Jaźwiny, Witowąż do Czernikowa. Długość trasy wyniesie ca 18 km, a wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Hanna Czech.

Czernikowo – Pierwsza wzmianka historyczna o wsi pochodzi z 1309 roku bowiem wtedy właściciel wsi biskup płocki Jan „Wysoki” ustalił wysokość dziesięciny płaconej na rzecz parafii czernikowskiej ze wsi Łążyn oraz Obrowo. Wcześniejsze dzieje wsi są okryte tajemnicą i wymagają głębszych badań historiograficznych. Ciekawostki krajoznawcze: kościół parafialny św. Bartłomieja, zbudowany około 1370 roku, w stylu gotyckim. Powstał z fundacji biskupów płockich, przebudowany w XVII wieku, utracił pierwotne cechy architektoniczne. Wewnątrz kościoła tablice nagrobne: Nosarzewskich, Szatkowskiego, Zalewskiego i Nałęcza; obok kościoła plebania zbudowana w stylu dworkowym w połowie XIX wieku. Na szczególne zainteresowanie zasługują dwa cmentarze rzymsko - katolickie: stary i nowy. Stary cmentarz znajduje się przy kościele i można tam obejrzeć grobowce: Romockich, Radwańskiej i Prądzyńskich. Na cmentarzu nowym uwagę swą architekturą zwracają grobowce: Ostrowskich – właścicieli majątku Ograszka, Urbańskiego – właściciela majątku w Nowogródku, rodziny Góreckich – właścicieli majątku Obrowo, a także grobowiec Antoniego Górskiego – właściciela Zawady. Z Czernikowa, przez Witowąż, Nowogródek, Osówkę do Czernikowa wiedze trasa turystycznego szlaku rowerowego w kolorze czerwonym o długości 30 km, którego trasę przygotowali łącznie Urząd Gminy Czernikowo oraz Oddział Miejski PTTK w Toruniu.

Wycieczka z cyklu "Nadwiślańskim Szlakiem św. Jakuba"

W Jubileuszowym Roku Jakubowym – 2021 Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu, pomysłodawca tras oraz administrator oznakowania Camino Polaco i Nadwiślańskiego Szlaku św. Jakuba pragnie przybliżyć mieszkańcom całego woj. Kujawsko-pomorskiego, ten znany i słynny Europejski Szlak Kulturowy.

W tym celu Oddział zaprasza chętnych mieszkańców, pielgrzymów i turystów na kolejną niedzielną wycieczkę w dniu 22. sierpnia br. Spotkanie uczestników jest przewidziane o godz. 7.15 na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego, skąd o godz. 7.25 nastąpi wyjazd autobusem NKA do Gniewkowa. Trasa przejścia będzie prowadziła z Gniewkowa, przez lasy Nadleśnictwa Cierpiszewo, Jarki, Kąkol do Cierpic. Do pokonania będzie około 20 km.

Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK – Andrzej Cyrwus. Wycieczkę tak zaplanowano, aby jej uczestnicy mogli uzyskać kolejne potwierdzenie przejścia pieszego (jednego z 5), potrzebnych do zdobycia Kujawsko-Pomorskiej Odznaki św. Jakuba.

Tekst: Henryk Miłoszewski

drukuj (Wędrówki rodzinne z PTTK)

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.