W gorące piątkowe popołudnie (24 czerwca br.), w Małej Nieszawce, na terenie GOKiS mieszkańcy Gminy Wielka Nieszawka powitali lato bardzo aktywnie i bardzo rodzinnie.
Wydarzenie „Aktywnie-rodzinnie” współfinansowane z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Na ten dzień przygotowano stacje z konkurencjami sportowymi m.in. tor przeszkód, skok w workach, bieg ze związanymi nogami, rzut do celu, strzał do bramki, przeciąganie liny. Zawodnicy otrzymali karty z miejscem na pieczątki – które potwierdzały ich zaliczenie. Po uzyskaniu 6. pieczątek każdy mógł odebrać drobny upominek.
W trakcie trwania sportowych zmagań na uczestników czekały również inne atrakcje takie jak malowanie twarzy i tatuaży, robienie warkoczyków, zabawy z bańkami i chustą czy zumba z pomponami. Wszystkie wymienione atrakcje prowadziły panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Nowoczesne Gospochy”. Od samego początku imprezy na wszystkich czekały ciasta, lemoniada, kawa, woda, kiełbaski i surówki.
Ochotnicza Straż Pożarna z Obrowa gościła przez cały czas trwania festynu, polewała wodę z węża, zrobiła pokaz zwijania węży oraz zainstalowała kurtynę wodną. Tego dnia strażacy aż trzy razy jeździli po wodę.
Dodatkową atrakcją byli motocykliści z Toruńskiej Grupy Motocyklowej. Mieszkańcy chętnie siadali na motorach i pozowali do zdjęć.
Jednocześnie na imprezie realizowany był inny projekt finansowany z powiatowego budżetu obywatelskiego. Dzięki projektowi „Skosztuj potraw menonickich” mieszkańcy Gminy Wielka Nieszawka mieli okazję posmakować kuchni regionalnej, która od dziesiątek lat gościła na tym terenie. Jedną z propozycji była kawa z żołędzi. Mieszkańcy poznali jej właściwości smakowe oraz zdrowotne. Do kawy z żołędzi serwowane były ciasteczka upieczone z mąki z żołędzi, z dodatkiem przypraw i udekorowane jadalnymi płatkami kwiatu nagietka oraz kwiatu chabra. Dodatkowo uczestnicy festynu skosztowali mennonickiej zupy pomidorowej, w której skład wchodził m.in. kurczak, czerwona fasolka, kukurydza. Przepisy zaczerpnięte były z książki Wojciecha Marchlewskiego pt.: „Mennonici, życie codzienne od kuchni”.
Bez dwóch zdań – Gmina Wielka Nieszawka należycie powitała lato!
fot. nadesłane