Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • ZS CKU w Gronowie na wycieczce (1)

Relacja z wycieczki szkolnej ZS CKU w Gronowie

,,Cała piękna Polska nasza ..” - w ramach rządowego projektu ,,Poznaj Polskę” zaplanowaliśmy i zrealizowaliśmy wycieczkę szkolną w dniach 18-19.11.2021 roku. Pierwszym punktem naszej wycieczki był Kraków, no i oczywiście Królewska Katedra na Wawelu. Relikwiarz św. Stanisława w kształcie trumny, krypta biskupów krakowskich, relikwie św. Floriana, średniowieczne nagrobki królewskie w formie sarkofagów z wyrzeźbionymi podobiznami leżących władców - to tylko niektóre cenne obiekty, które mieliśmy okazję podziwiać. 
Była to świetna okazja do przypomnienia sobie ważnych postaci i wydarzeń związanych z historią naszego państwa. Krzyż Królowej Jadwigi – przed nim - zgodnie z historycznym przekazem - miała właśnie się modlić królowa przed podjęciem ostatecznej decyzji o małżeństwie z księciem litewskim Jagiełłą. Na skierowane do Pana Jezusa pytanie, co ma uczynić, miała wówczas usłyszeć Jego słowa: Fac, quodvides! [Czyń, co widzisz!]. 

Kaplica Olbrachta, kaplica Zygmuntowska, krypta św. Leonarda – to kolejne ważne miejsca dla historii Polski.  W jednej z nich Karol Wojtyła odprawił swoją prymicyjną mszę świętą. 
A na zakończenie zwiedzania Katedry Wawelskiej - wspinaczka stromymi schodami na wieżę, aby dotknąć serca Dzwonu Zygmunta i być pewnym, że to zapewni spełnienie życzenia.
Po wyjściu z Katedry kolejne kroki skierowaliśmy w ulicę Floriańską i tak dotarliśmy na Rynek Główny w Krakowie. To turystyczne serce miasta pełne zabytków, atrakcji i miejsc wartych zobaczenia. Kościół Mariacki – jeden z najważniejszych zabytków Krakowa, to tu co godzinę rozbrzmiewa na żywo hejnał mariacki.  Udana wycieczka to zakup pamiątek – Sukiennice - i pamiątkowe zdjęcia - tym razem przed pomnikiem Adama Mackiewicza (zwanym „Adasiem”). Następnie udaliśmy się na ulicę Franciszkańską 3 pod Okno Papieskie.
,,Wadowice to tu wszystko się zaczęło….” - Muzeum Dom Rodzinny św. Jana Pawła II: nowoczesna, multimedialna wystawa w wyjątkowy sposób przybliżyła nam osobę Papieża. Jego naukę i przesłanie. A po zwiedzaniu – a jakże - poszliśmy na kremówki.
Na posiłek i nocleg udaliśmy się do pięknie położonego Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, którego opiekunami i stróżami są franciszkanie.

Drugi dzień wycieczki to zwiedzanie Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Utworzono go w 1947r. staraniem byłych więźniów, aby zachować ,,po wsze czasy” pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i obozie zagłady. ,,Kto nie zna historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie.” Uczniowie po przekroczeniu bramy obozowej, na której widniał napis „Arbeit macht frei” („Praca czyni wolnym”), przeszli drogę każdego więźnia, który znalazł się w obozie od chwili rejestracji aż do śmierci.

W wymownej ciszy poznali  wstrząsającą historię eksterminacji Żydów i innych narodowości w czasie II wojny światowej. Przechodząc do kolejnych bloków, uczniowie wysłuchali historii i zobaczyli liczne ślady zbrodni hitlerowskiej oraz fotografie przedstawiające ogrom tragedii, jaka tam się rozegrała. Uwagę uczestników wycieczki przyciągnęła makieta przedstawiająca ludzi skazanych na śmierć oraz przedmioty codziennego użytku, sterty butów, okularów. Wstrząsające wrażenie robiły ludzkie włosy w gablotach, protezy oraz walizki podróżne zamordowanych ludzi. Ściana Śmierci, między blokami 10 i 11, gdzie rozstrzelano kilkanaście tysięcy ludzi,  cela, w której męczeńską śmiercią zmarł św. Maksymilian Kolbe czy  krematorium to kolejne miejsca, które na długo zostaną w pamięci zwiedzających.
Przejście przez autentyczny teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady było nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem. Przywołane przez panią przewodnik słowa Zofii Nałkowskiej: „ludzie ludziom zgotowali ten los” były nie tylko podsumowaniem tej „żywej” lekcji historii, ale i ostrzeżeniem,  do jakich konsekwencji mogą doprowadzić uprzedzenia i nienawiść wobec drugiego człowieka.

Jasna Góra - ostatni punkt naszej wyprawy - wzgórze w Częstochowie z zespołem klasztornym zakonu paulinów. Jest jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego i od setek lat najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Polsce. Największym skarbem Jasnej Góry jest Cudowny Wizerunek Matki Bożej. Złożyliśmy intencje, powierzyliśmy Jej swoje smutki i radości, obchodząc ołtarz na kolanach. 
I tak nasz wyjazd dobiegł końca. Młodzież naładowana pozytywną energią, wróciła z jeszcze większą radością i przeżyciem głębokiej wiary do domu. 
Bardzo dziękujemy za dofinansowanie naszej wycieczki.

drukuj (Relacja z wycieczki szkolnej ZS CKU w Gronowie)

  • logo
  • ZS CKU w Gronowie na wycieczce (1)
  • ZS CKU w Gronowie na wycieczce (2)
  • ZS CKU w Gronowie na wycieczce (3)
  • ZS CKU w Gronowie na wycieczce (4)
  • ZS CKU w Gronowie na wycieczce (5)
  • ZS CKU w Gronowie na wycieczce (6)
  • ZS CKU w Gronowie na wycieczce (7)
  • ZS CKU w Gronowie na wycieczce (8)
  • ZS CKU w Gronowie na wycieczce (9)
  • ZS CKU w Gronowie na wycieczce (10)
  • ZS CKU w Gronowie na wycieczce (11)
  • ZS CKU w Gronowie na wycieczce (12)
  • ZS CKU w Gronowie na wycieczce (13)
  • ZS CKU w Gronowie na wycieczce (14)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.