Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Powiat Toruński

Powiat toruński – zlokalizowany w samym sercu województwa kujawsko-pomorskiego – łączy w sobie, na 1230 km², aż trzy historyczne regiony Polski: Kujawy, Ziemię Dobrzyńską i Ziemię Chełmińską. Dzięki temu jest wyjątkowo ciekawy i zróżnicowany pod względem geograficznym i środowiskowym. To tak zwany „powiat obwarzankowy”, okalający centralnie położone miasto Toruń, złożony z 15-tysięcznego miasta Chełmża oraz ośmiu gmin wiejskich: Chełmża, Czernikowo, Lubicz, Łubianka, Łysomice, Obrowo, Zławieś Wielka i Wielka Nieszawka (w których skład wchodzi 207 miejscowości wiejskich i 130 sołectw).

Bogactwo historii i zabytków oraz walory przyrodnicze i turystyczne stwarzają niepowtarzalny klimat. Godne zwiedzenia i poznania są ruiny zamków, wczesnośredniowieczne sanktuaria, zabytkowe kościoły, przydrożne kapliczki i urokliwe zespoły pałacowo-parkowe, wzniesione według projektów najznakomitszych architektów na zlecenie wielkich właścicieli ziemskich. Piękne jeziora – Chełmżyńskie, Grodno, Osiek, Dzikowo, Kamionkowskie, Steklin, Zacisze i Kijaszkowo, czy rzeki – Wisła, Drwęca, Struga Lubicka – to atrakcyjne miejsca dla wędkarzy, wodniaków oraz turystów szukających wypoczynku na łonie natury: od miłośników plażowego zgiełku, po zwolenników spokojnej i dzikiej przyrody. Obrazu dopełniają piękne lasy, liczne rezerwaty przyrody i obszary chronionego krajobrazu, tereny przybrzeżne, pomniki przyrody i wiele innych, urokliwych miejsc.

  • Powiat toruński zielonym pierścieniem otacza miasto Toruń...
  • Turystów urzeka bogactwo historii i zabytków takich jak...
  • a także wspaniała zieleń – rezerwaty przyrody, obszary...

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.